-2.6 C
Constanța
luni, ianuarie 20, 2025

Exercitiu SAR-POL organizat de ANR

Având în vedere prevederile legale naţionale în vigoare, respectiv, Planul de Cooperare privind intervenţia unitară, în situaţii de urgenţă, pentru căutarea şi salvarea vieţii omeneşti pe mare din 2008, modificat în 2013, încheiat între Ministerul Apărării Naţionale, Ministerul Afacerilor Interne, Ministerul Transporturilor şi contrasemnat de Primul Ministru al României şi HG nr. 893/2006, pentru modificarea HG nr. 1593/2002, privind aprobarea Planului naţional de pregătire, răspuns şi cooperare în caz de poluare marină cu hidrocarburi, Autoritatea Navală Română a organizat Exerciţiul SAR-POL 2018 cu 2 componente, Componenta de răspuns la poluare pe mare şi Componenta de antrenament al forţelor destinate căutării şi salvării vieţii omeneşti aflate în pericol pe mare.

De la începutul anului şi până în prezent, pentru realizarea exerciţiului, Autoritatea Navală Română a organizat şi coordonat 3 conferinţe pregătitoare de lucru, la care au participat reprezentanţi ai Ministerului de Interne, Ministerului Apărării, Ministerului Transporturilor, Ministerului Mediului, Ministerul Apelor şi Pădurilor, Ministerului Sănătăţii şi reprezentanţi ai sectorului privat, respectiv, Grup Servicii Petroliere (GSP) şi Regional Air Service Tuzla.

Derularea exerciţiului pe mare, s-a efectuat în zilele de 5 şi 6 Iunie 2018, sub coordonarea Autorităţii Navale Române pentru acţiunile de intervenţie şi depoluare pe mare şi pentru acţiunile de intervenţie pentru salvarea de vieţi omeneşti pe mare.
Forţele participante în exerciţiu pe mare, aparţin, ARSVOM, Garda de Coastă, IGAV, MApN, RADIONAV, CNAPMC, GSP, RAS Tuzla.
Ca elemente de noutate ale exerciţiului, în conformitate cu Acordul de cooperare privind serviciile de căutare şi salvare pe mare între statele riverane Mării Negre şi cu recomandările făcute de Organizaţia Maritimă Internaţională (IMO), exerciţiul a avut şi o componentă de cooperare bilaterală cu Ucraina, care a participat cu o navă SAR de intervenţie pe mare.

Deasemenea, pentru ca scenariile exerciţiului să fie cât mai apropiate de realitate, zilele de declanşare şi derulare a exerciţiului, nu au fost stabilite dinainte şi nici nu au fost comunicate celor implicaţi.

Pentru îndeplinirea acestor deziderate, exerciţiul complex a cuprins 3 scenarii SAR, care s-au derulat în 3 locaţii diferite pe Marea Neagră, respectiv, travers Sulina la 13 Mm distanţă faţă de ţărm; lângă platformele de foraj OMV Petrom, la 31 Mm distanţă de ţărm şi travers Plaja Modern Constanţa la 4,5 Mm faţă de ţărm, cu Arie de primire a persoanelor salvate de pe mare, în Portul Midia – dana GSP.
Exerciţiul SAR-POL 2018, a testat cooperarea şi comunicarea dintre instituţiile implicate în astfel de acţiuni şi deasemenea a identificat problemele reale care tebuie corectate în viitor, pentru eficientizarea acţiunilor de intervenţie pe mare în situaţii de urgenţă.
Mulţumim pe această cale, tuturor participanţilor la acest exerciţiu!

Cele mai citite

Roibu Asdrubal și-a terminat în sfârșit vila

Prin 2019 a demarat procedurile pentru obținerea avizelor, imediat...

Filișan la cumpărături

Cătălin Filișan este unul dintre cei mai cunoscuți avocați...

Răzvan Florea trist și îngândurat

Afaceristul nu prea este în apele lui. Venit la...

Restricții de trafic în zona intersecției bulevardului Alexandru Lăpușneanu cu strada Portiței din municipiul Constanța

Lucrările de extindere și modernizare a infrastructurii de apă...

Pe aceeasi tema

Topicuri

Metin Cerchez bântuie pe strazile orasului

Taciturn si cu o privire suspicioasa, fostul deputat umbla...

Răzvan Florea trist și îngândurat

Afaceristul nu prea este în apele lui. Venit la...

Gigi Alexa în vizită pe locația viitorului șantier

Mai cunoscut ca și finul lui Becali, afaceristul Alexa...

Ce mașină conduce Done Viorel

Îl cunoaștem parcă, dintotdeauna – ca și, cel cu...

Babu – pe la sediul ,,ce nu există”

Ca să vezi -  am aflat unde merge Babu...

Odagiu are cel mai tare Mercedes-Benz Clasa G

E împătimit după mașini și întodeauna a dorit și...

Unde vrea să construiască Damianos Janeet

Un proiect imobiliar, la prima înfățișare foarte inofensiv, a...

Categorii populare

spot_imgspot_img