-0.6 C
Constanța
joi, ianuarie 16, 2025

Fosta Gradinita 1 isi pastreaza fatada

Fatada Art Nouveau a ramas in picioare. E tot ce a ramas din fosta Vila Georgescu ( respectiv Gradinita Nr.1). Se lucreaza din plin la turnarea fundatiei, cladirea fiind sortita sa devina imobil cu apartamente rezidentiale.

Initial, proprietarul – Iustin Roman, a vrut sa ridice un bloc cu 5 etaje, cladirea veche fiind astfel condamnata la distrugere. Locuitorii de pe strada Sarmisegetuza – acolo unde, până acum câțiva ani, a funcționat Grădinița nr. 1, au strans randurile si au reusit sa blocheze demolarea.

Mai mult decat atat, au reusit sa includa imobilul în lista monumentelor istorice arthitecturale, categoria II, grupa valorică B, potrivit ordinului nr. 2176/2017 emis de Ministerul Culturii și Identității Naționale. Acum, un mare ghinion pentru Iustin Roman, a fost faptul ca Liviu Merdinian – consilier local, locuieste la cativa metri departare , intr-o casa veche de o suta de ani. Merdinian a purtat un adevarat razboi al documentelor prin diferite asociatii, doar pentru a sista demolarea fostei Gradinite 1. Imobilul a apartinut Fundației Caritatea- Federația Comunităților Evreiești din Romania Cultul Mozaic .

Terenul si construcția ce insumeaza 3221 mp, au ajuns in 2014 in proprietatea lui Iustin Roman. Acesta din urma nu a renuntat insa total la proiectul imobiliar. Pe verticala nu a mai putut . Asa ca a pastrat fatada, iar cladirea ce va ocupa acum tot terenul, va contine apartamente de lux.

M.S

 

Cele mai citite

Răzvan Florea trist și îngândurat

Afaceristul nu prea este în apele lui. Venit la...

Restricții de trafic în zona intersecției bulevardului Alexandru Lăpușneanu cu strada Portiței din municipiul Constanța

Lucrările de extindere și modernizare a infrastructurii de apă...

Atenție, o parte din zona centrală a orașului Constanța rămâne fără apă!

Joi, 16 ianuarie 2025, echipele RAJA vor executa lucrări...

Gigi Alexa în vizită pe locația viitorului șantier

Mai cunoscut ca și finul lui Becali, afaceristul Alexa...

Pe aceeasi tema

Topicuri

Babu – pe la sediul ,,ce nu există”

Ca să vezi -  am aflat unde merge Babu...

Metin Cerchez bântuie pe strazile orasului

Taciturn si cu o privire suspicioasa, fostul deputat umbla...

Grigorenco Cătălin de la Phoenix Shipping SRL conduce un Audi SQ8 TFSI

E unul din cei mai activi afaceriști din zona...

Ce mașină conduce Done Viorel

Îl cunoaștem parcă, dintotdeauna – ca și, cel cu...

Ovidiu Mimler ridică un imobil pe strada Oleg Danovski

Patronul de la Atelier Studiomov SRL a demolat deja...

Odagiu are cel mai tare Mercedes-Benz Clasa G

E împătimit după mașini și întodeauna a dorit și...

Stere Samara la o șuetă în mașină

De apreciat, când vorbește la telefon – nu conduce. Samara...

Categorii populare

spot_imgspot_img